Super User

Super User

جمعه, 27 بهمن 1396 ساعت 16:08

رباط موسسه

جمعه, 27 بهمن 1396 ساعت 16:07

وزارت راه و شهر سازی

با توجه به مصوبه شورای عالی مراسم مبنی بر برگزاری پانل های تخصصی ویژه حمل و نقل و مسکن در طرح برند ملی، اقتدار ملی و با توجه به هماهنگی های صورت گرفته با روابط عمومی وزارت راه و شهرسازی،‌ این وزارتخانه آمادگی خود را برای همکاری با دبیرخانه طرح در اجرای هدفمند رویداد اعلام نمود.

براساس مکاتبه جناب آقای دکتر بی نیاز مدیرکل روابط عمومی وزارتخانه با سازمان ها و شرکتهای تابعه مقرر گردید این مجموعه ها در حوزه های راهبردی با سازمان اجرایی همکاری نمایندو

جمعه, 27 بهمن 1396 ساعت 16:06

سازمان محیط زیست

بر اساس هماهنگی های صورت گرفته با معاون محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست جمهوری اسلامی ایران این سازمان آمادگی خود را جهت هرگونه همکاری اثربخش در طرح برند ملی، اقتدار ملی اعلام نمود.

سرکار خانم دکتر فرشچی معاون محیط زیست دریایی سازمان طی نامه ای رسمی ۲ نفر از اعضای کلیدی این سازمان را به عنوان نماینده جهت حضور در شورای سیاستگذاری مراسم معرفی نمود.

آقای مهندس آرش نیکوئیان و سرکار خانم مهندس فرناز شعاعی از این پس در جلسات راهبری مراسم حضور خواهند داشت.

جمعه, 27 بهمن 1396 ساعت 16:04

معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با ارسال نامواره ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان این معاونت امادگی خود را جهت همکاری با طرح اعلام نمود.

این معاونت در سه سال گذشته با همکاری و حمایت قاطع خود از ادوار مختلف طرح توانسته به حضور شرکت های دانش بنیان در فرآیندهای علمی ارزیابی جشنواره کمک شایانی داشته باشد.

جمعه, 27 بهمن 1396 ساعت 16:00

شورای سیاستگذاری

0202

جلسه ای با حضور آقایان دکتر قبادیان، مهندس علیرضا محجوب، مهندس میرصالحی، پوریا قلیخانی، سید قاسم کشفی و برخی از دست اندرکاران کنگره، با موضوع بررسی دستاوردهای دومین کنگره نشان شایسته ملی و ریل گذاری طرح سراسری برند ملی، اقتدار ملی روز سه شنبه دهم بهمن ماه از ساعت 15:30 به میزبانی جناب آقای دکتر قبادیان در محل معاونت آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار گردید.

به گزارش دفتر حمایت از مالکیت صنعتی، در این جلسه، پیرامون سیاست­های تشویقی وزارت صنعت، معدن و تجارت و دیدگاه­های حمایتی مجلس شورای اسلامی با اولویت برندهای شایسته ملی بحث و تبادل نظر شد.

در ابتدای جلسه، دکتر قبادیان اعلام کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت در قالب طرح ملی توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار(تاپ) و با رایزنی­های صورت گرفته با سایر دستگاه­های حاکمیتی کشور، در نظر دارد پیوندی جدی میان فارق­التحصیلان نخبه دانشگاهی و برندهای موفق کشور به صورت خدمت وظیفه و تزریق نیروی کار متخصص رایگان برای ایجاد، تقویت و توسعه واحدهای تحقیق و توسعه (R&D) این مجموعه­ها بین ایشان ایجاد نماید.

سپس آقای محجوب نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی ضمن تقدیر از وزارت صمت به علت برگزاری موفق کنگره نشان شایسته ملی، تلاش در راستای اثربخشی سیاست­های حمایتی از این بنگاه­های موفق را اولویت دولت و مجلس دانست.

وی افزود: در حال حاضر صنعت و اقتصاد کشور با دو معضل عمده رو به رو است که بخش اول آن که در راستای سیاست­های حاکمیتی و کلان کشور و در دستور کار مجلس قرار دارد، موضوع تزریق نقدینگی به واحدهای صنعتی تولیدی و صنعتی کشور است که با محدودسازی فعالیت­های اقتصادی و بنگاه­داری بانک­های عامل میسر است و موضوع دوم تقویت و ایجاد برندهای قدرتمند ملی از طریق سیاست­های تشویقی و ترویجی است که یقینا طرح نشان شایسته ملی و کنگره برند ملی، اقتدار ملی می­تواند مصداق ایجاد نقشه راه صحیح برای این موضوع باشد که نیازمند همراهی بخش خصوصی و حمایت­های عملی دولت است.

در ادامه آقای میرصالحی، مدیرکل دفتر حمایت مالکیت صنعتی وزارت صمت نیز کنگره نشان شایسته ملی را حاصل همراهی موفق بنگاه­های صنعتی در دو بخش خصوصی و دولتی دانست که در آن بیش از ۷۰۰ واحد نمونه صنعتی از 31 استان کشور مورد ارزیابی قرار گرفته­اند و در نهایت ۵۹ واحد شایسته توسط کمیته علمی شناسایی و تقدیر شدند.

پوریا قلیخانی مدیرعامل موسسه مطالعات خلیج ­فارس و دبیر اجرایی مراسم در تکمیل صحبت­های میرصالحی بخشی از مطالبات و درخواست­های برگزیدگان طرح را شفاها مطرح کرد و گزارشی مبسوط از تحلیل­های آماری و آسیب­شناسی­های صورت‌ گرفته به همراه مکاتبات برگزیدگان را تقدیم معاون وزیر کرد تا به استحضار وزیر صنعت، معدن و تجارت جناب آقای شریعتمداری برسد.

وی ادامه داد: این دبیرخانه با تمام توان خود در تلاش است تا طرح نشان شایسته ملی و آیین رسمی برند ملی، اقتدار ملی همانند بسیاری از رویدادهای مرسوم کشور تنها تبدیل به یک جشن نشوند و با همراهی دولت و مجلس بتوان برای کارآفرینانی که مورد تایید کمیته­های علمی این رویدادها قرار می­گیرند تسهیلات ملموسی در حوزه­های مختلف مالی، مالیاتی تامین اجتماعی، صادراتی و تبلیغی و ترویجی فراهم گردد.

در پایان جلسه تصویب شد برای استمرار فعالیت­های مصوب دبیرخانه و تکمیل فرآیندهای آسیب­شناسی و نیز شناسایی توانمندی­های صنعتی و اقتصادی در سطح ملی طرح سراسری برند ملی،‌ اقتدار ملی که دهم اردیبهشت ماه سال آینده به مناسبت روز ملی خلیج ­فارس برگزار خواهد شد، فرصتی باشد تا علاوه بر موضوع قدردانی از بنگاه­های برتر اقتصادی، نقشه راه و شیوه­های حمایتی از این بنگاه­ها عملیاتی شود.

جمعه, 27 بهمن 1396 ساعت 15:33

سازمان استاندارد

سازمان ملی استاندارد ایران در دوران ریاست سرکار خانم دکتر پیروزبخت در دولت های دهم و یازدهم ریاست جمهوری با نگاهی کارشناسی در رویدادهایی که درآن از برندهای ملی تقدیر صورت گرفته است ورود داشته و تلاش نموده است هرگونه حمایت را منوط بر ارزیابی شیوه نامه های ارزیابی جشنواره نماید.

دبیرخانه پس از دوسال موفق شد برای اولین دوره این سازمان را در صف حامیان خود داشته باشد و سازمان ملی استاندارد ایران نیز در شورای سیاستگذاری مراسم صاحب نماینده و رای شد.

جمعه, 27 بهمن 1396 ساعت 15:33

دفتر حمایت از مالکیت صنعتی

0202

ضرورت، اهداف و ماموریتها، شرح وظایف

ضرورت تشکیل:
بررسیها نشان می دهد شتاب جهانی علائم تجاری و برند سازی، تجارت، صنعت و اقتصاد جهانی را در تسخیر خود قرار داده و سرعت رقابتهای تجاری را به حدی رسانده است که دیگر برند سازی و ثبت جهانی را از حالت انتخاب خارج کرده و به یک ضرورت مهم و اجتناب ناپذیر تبدیل نموده است. در این بین  نقش اساسی و نعیین کننده حمایت از حقوق مالکیت فکری و بطور اخص مالکیت صنعتی در ایجاد زمینه ابتکار و نوآوری صنعتی، اختراعات، فناوریها، رونق کسب و کار، نهادهای دانش بنیان، رشد سرمایه گذاری و تجارت بین المللی کاملا آشکار و حیاتی است. لزوم استفاده از ظرفیت های قانونی حمایت از حقوق مالکیت صنعتی در ابعاد ملی و بین المللی از برندهای تجاری، تجاری سازی اختراعات، نشانه های جغرافیایی، صنعتی شدن طرحهای صنعتی نو و فناوریهای جدید در جهت حمایت  از حقوق اقتصادی و تجاری شرکتها، موسسات، صنعتگران، معدن چیان و تولید کنندگان صنایع کوچک سنتی و محصولات غذائی علاوه براینکه امری مهم و ضروری است بلکه به جرات می توان گفت که امروزه در تمامی کشورهای جهان از ارکان حوزه تجارت محسوب می گردد. همچنین جلوگیری از سواستفاده های احتمالی از اعتبار و جایگاه جهانی محصولات ایرانی با توسل به ضمانت اجرایی موثر در قوانین ملی و قوانین بین المللی با توجه به الحاق ایران به معاهدات بین المللی نظیر کنوانسیون پاریس راجع به طرحهای صنعتی و ثبت اختراعات ، پروتکل مادرید در مورد علائم یا برندهای تجاری و جلو گیری از نشانه های غیر واقعی و گمراه کننده بر روی کالاها ، موافقتنامه لیسبون در زمینه حمایت از اسامی مبدا و حقوق قانونی نشانه های جغرافیایی و همچنین الحاق ایران به کنوانسیون موسس سازمان جهانی مالکیت معنوی (wipo) از دیگر ظرفیتها و مزیتهای ثبت جهانی و حمایت از حقوق مالکیت صنعتی است.
اهداف و ماموریتها:
 حمایت از حقوق مالکیت فکری و مدیریت مالکیت صنعتی و اختراعات در قلمرو صنعت، معدن، صنایع کوچک سنتی و محصولات استراتژیک با ایجاد سازوکارهای لازم و هماهنگی سازمانها و موسسات داخلی و بین المللی
شرح وظایف:   
         1-    هماهنگی و ایجاد سازوکارهای لازم برای حمایت موثر از حقوق مالکیت صنعتی و اختراعات در قلمرو صنعت، معدن، صنایع کوچک سنتی(فلکلور) و محصولات استراتژیک
2-    هماهنگی و ایجاد سازوکارهای لازم برای حمایت از حقوق مالکیت فکری و صنعتی، کشفیات علمی و فناوریهای صنعتی،  طراحی های صنعتی و برندهای تجاری
3-    انجام مطالعات و اقدامات لازم برای ثبت جهانی محصولات مهم و استراتژیک ایران در سازمان جهانی مالکیت فکری (wipo)
4-    هماهنگی با واحدهای صنعتی موسسات و شرکت های تابعه در ارتباط با موضوع مالکیت  صنعتی و تجاری سازی اختراعات
5-    تعیین نظام حمایت از حقوق مالکیت صنعتی طراحان و نوآوران صنعتی در همکاری با واحد های صنعتی
6-    تعیین نظام ارزش گذاری دارائیهای فکری و احصا آن بعنوان سرمایه و سهم در بنگاه های اقتصادی
7-    ایجاد سازوکار لازم برای تشکیل شرکتهای انتقال فناوری با همکاری  فرا بورس
8-    تعیین راهبرد و سیاستگذاری در مدیریت مالکیت صنعتی و همکاری در تدوین راهبرد ملی مالکیت فکری
9-    انجام مطالعات و بررسیهای مستمر نسبت به دستاوردهای علمی و تجارب سایر کشورهای جهان در زمینه مالکیت فکری و بطور اخص مالکیت صنعتی
10- پیشبرد حمایت از مالکیت صنعتی از طریق همکاری با سازمانهای ملی و جهانی
11- بررسی و پیگیری اجرای موافقتنامه ها، معاهدات و کنوانسیونهای بین المللی و جهانی و پیوستن به معاهدات جدید و حسب مورد شرکت در اجلاس ها و کنفرانس های ملی و جهانی
12-بررسی، مطالعه و استعدادیابی تولیدات صنعتی، معدنی، سنتی، خدماتی و غذائی جهت هماهنگی ثبت ملی و ایجاد سازوکار لازم برای ثبت جهانی
13-تهیه پیش نویس لوایح و آئین نامه های اجرایی مربوط به مالکیت صنعتی با درنظرگرفتن احتیاجات،  مقتضیات و تعهدات بین المللی و عنداللزوم  طرح در کمیته های مشورتی
14- اطلاع رسانی، فرهنگ سازی و عنداللزوم انتشار نشریه تخصصی مرتبط
15-پذیرش، بررسی و اقدام لازم درخصوص اظهارنامه های ثبت ملی و جهانی علائم تجارتی،  نشانه های جغرافیایی،  طرحهای صنعتی و اختراعات
16-ساماندهی، اعتبار سنجی و نظارت بر عملکرد بخش خصوصی در حوزه مالکیت صنعتی
17-هماهنگی و ارتباط با موسسات، شرکتها، صنعتگران، معدنچیان و تولیدکنندگان محصولات غذائی جهت مستند سازی، تهیه گزارشات کارشناسی، تنظیم اظهارنامه های ملی و جهانی و ارسال به سازمان جهانی وایپو(wipo) و پیگیری تا حصول نتیجه نهائی
18-هماهنگی و حمایت از تجاری سازی طرحهای صنعتی و اختراعات ثبت شده ملی و جهانی
19-تهیه گزارش سالانه از ثبت ملی و جهانی در حوزه مالکیت صنعتی و اختراعات و گزارش تجاری سازی دارایی های فکری ثبت شده.
یکشنبه, 22 بهمن 1396 ساعت 23:12

معاونت حقوقی رئیس جمهور

یکشنبه, 22 بهمن 1396 ساعت 23:08

وزارت امور خارجه

یکشنبه, 22 بهمن 1396 ساعت 22:55

وزارت صنعت و معدن و تجارت

صفحه1 از5